Belarus nerede ve 10 Soruda Belarus Minsk Hakkında Her Şey

Belarus nerede ve 10 Soruda Belarus Minsk Hakkında Her Şey
Belarus nerede ve 10 Soruda Belarus Minsk Hakkında Her Şey

Belarus nerede ve 10 Soruda Belarus Minsk Hakkında Her Şey

BELARUSBENİM 67. ÜLKEM OLDU. DAHA ÖNCEDEN BİR ÇOK KEZ ADINI DUYDUĞUM, AMA BİR TÜRLÜ PLANLARIMA DAHİL EDEMEDİĞİM BELARUS, ASLINDA BEYAZ RUSYA OLARAK BİLİNİYOR. 3 GÜN KALDIĞIM BELARUS’UN BAŞKENTİ MİNSK, GERÇEKTEN DE ÇOK GÜZEL BİR ŞEHİR VE ÜLKENİN EN BÜYÜK ŞEHRİ. BELARUS HAKKINDA EN ÖNEMLİ NOTUM : ÖZELLİKLE MİNSK GECE HAYATI DİLLERE DESTAN. MERAK ETMEYİN. AŞAĞIDA TEK TEK HEPSİNİ ANLATACAĞIM. HATTA BELARUS VİZE DURUMUNDAN TUTUN DA, BELARUS NEREDE, NASIL GİDİLİR, GEZİLECEK YERLER NERELERDİR SIRASIYLA LİSTELEYECEĞİM.

 

1. Belarus Hakkında

Belarus hakkında bilgi verecek olursak : Belarus nüfusu 10 milyondan biraz az. En büyük şehri ve Başkenti Minsk’te, ülke nüfusunun % 20’si yaşıyor.

Belarus_minsk_gece_hayati

Belarus Minsk Geceleri

Belarus ekonomisi ise, genelde tarım ve üretim sektörü ağırlıklı. Kişi başı gelir, yıllık 5.500 dolar civarında. Yani, ekonomileri çokta kötü durumda değil. Zaten özellikle Minsk şehri, öyle Ukrayna şehirleri gibi ekonomik değil.

Belarus oldukça güvenli bir ülke. İnsanlar da oldukça nazik ve kültürlü

Belarus tarihi ise, Sovyetler Dönemi öncesi ve sonrası olarak ayrıca düşünülmeli. Her ne kadar günümüzde hala Rusya ile en yakın ilişkileri yürüten bir ülke olsa da, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile beraber Beyaz Rusya devleti olarak kurulmuş.

Avrupa’da idam cezası veren tek ülke Beyaz Rusya’dır.

Tarihte ilk kez 6. ve 8. y.y’da yerleşik hayatın başladığı ülkede, Beyaz Ruslar, Ruslar, Polonyalılar ve Ukraynalılar yaşıyor.

belarus_gezisi

Belarus Gezisi Hakkında Önerilerim say say bitmez aslında

Resmi dili Rusça ve Beyaz Rusça ama halk, yavaş yavaş tamamen Rusça’yı daha çok kullanmaya başlamış. İngilizce bilen kitle, hiçte öyle az değil. Ülkede okur-yazar oranı %99’dan fazla.

Sovyetler 1991 yılında dağılmıştı. Belarus’da, nüfus oranı 1 kadın=0.88 erkek. O yüzden ülkede eksi nüfus artışı var.

Belarus dini ise % 49 Ortodoks olarak biliniyor. İnanmayan kitle ise %42 civarında. Rusya’nın egemen olduğu dönemlerde ise, genellikle Devlet Ateizm içerisinde yaşamış bir toplummuş Belarus.

Belarus, Sovyetler Döneminde en zengin ülkelerdenmiş

Belarus’da yaşam, genelde şehir ve doğa hayatı ile iç içe. Zaten ülkenin % 40’ı ormanla kaplı. Sokaklar geniş. Her yerde parklar var. Eski Sovyet Dönemi mimarisini her bir noktasında hissettiğim Minsk, benden bir şehirde olması gereken neredeyse her şeyi barındırmasından dolayı tam not aldı.

Belarus’da çalışan kadın sayısı, erkek sayısından fazladır

Bu arada, biraz da Belarus erkekleri ve Belarus kadınlarından bahsedeyim hızlıca.  Belarus kadınları, söylendiği gibi dünyanın en güzel milletlerinden birisi olabilirler. İnanılmaz derece farklı tipte kadınları Belarus’da görebiliyorsunuz ve kadınlar her alanda çalışıyorlar.

Minsk’te, öncelik yayaların. Takdire şayan doğrusu. Beklemiyordum.

Bazen sapsarı, bazen esmer, bazen kızıl olabiliyorlar. Erkekler ise, klasik Rus erkekleri gibiler ama daha az içki içiyorlar. Rusya’daki o vodka bağımlılığı, Belarus’da yok.

2. Belarus Nerede ?

 

Efendim Belarus, Orta Avrupa’nın Kuzey Doğu’sunda yer alıyor. Türkiye’nin yaklaşık 2.000 kilometre kadar kuzeyindeler.

Belarus Nerede & Minsk nerede nasıl gidilir yazımdan ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz

Belarus’un doğusunda Rusya, güneyinde Ukrayna, batısında Polonya ve kuzeyinde Litvanya ile Letonya bulunuyor.

3. Minsk Nerede Belarus Başkenti Neresidir ?

 

Belarus Başkenti Minsk, ülkenin tam kalbinde bulunuyor. Ülkenin finans, eğitim, sanat ve ticaret merkezi burası. Devasa sokakları, alışveriş mağazaları, efsane gece hayatı. Kısacası her şey Minsk’te.

Belarus’da telefon hattı alacaksanız : Life güzel bir operatör

belarus_nerede

Belarus Nerede diyenlere : Belarus Haritası : Minsk harita konumu : Minsk nerede

Minsk’te yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. Bir çok alanda Türkler de var. Özellikle ne konusunda ? Tabiki restoran. Buraya da damak tadımızı getirmişiz. Aşağıda adreslerini vereceğim.

4. Belarus Vize İstiyor mu ?

Belarus vize istemeyen bir ülke. O yüzden, uçak ve otel rezervasyonlarınızı yaparak, Belarus’a direk gidebilirsiniz. Ama ülkeye gelince yapmanız gereken bir sigorta var. Nasıl mı ?

Belarus vize istemez ama sigorta yaptırmamız zorunlu

Ülkeye girerken seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı istiyorlar. Eğer, daha önceden zaten seyahat sağlık sigortanız varsa, onun fotokopisi ile de ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ama Belarus’u kapsadığını kanıtlamanız lazım.

belarus_minsk_kafeleri

Belarus Vize Almadan Gidebildiğimiz Bir Ülke : Belarus Hakkında Bilgiler

Eğer seyahat sağlık sigortanız yoksa, hava limanına inince kaç gün kalacaksanız, günlük 1 euro civarında ödeyerek sigortanızı yaptırabiliyorsunuz.

Bir de size, ülkeye girerken giriş formu veriyorlar. Oraya da, kaç gün kalacaksınız, nerede kalacaksınız onu yazıyorsunuz hepsi bu kadar. Gitmeden önce şu linkten otel rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Vizesiz ülkeler listesi yazımdan da, Türkiye’den vize istemeyen tüm ülkeler de görebilirsiniz. Ah keşke hepsi istemese değil mi !

5. Belarus Para Birimi Nedir ?

 

Belarus para birimi Belarus Rublesi olarak biliniyor. 1 dolar, yaklaşık 1.97 Beyaz Rusya Rublesi ederinde. Yani adamların parası, 2017 Ekim ayı itibariyle, bizim paramızın 2 katı ederinde. Peki ya Belarus’daki fiyatlar nasıl ?

Mesela, şehirlerin fiyatlarını karşılaştıran ve dünyanın en büyük sitesi olan Numbeo’ya göre ;

 • MC Donalds menüleri 6-7 Ruble
 • 1 kilo et 12-13 Ruble
 • 1 litre benzin 1.2 Ruble
 • İyi bir mekanda yemek 25-30 Ruble
 • Markette 1 şişe vodka 6-7 Ruble
 • Türk restoranlarında döner 14, lahmacun 6 ruble

6. Belarus Minsk Gezilecek Yerler Nereler ?

Belarus’da, aslında sadece Minsk şehrini gördüm. Ama 125 kilometre uzaklıktaki Mir şehri (Özellikle Mir kalesi) ve Mir şehrinden hemen 31 kilometre uzaklıktaki Nesvizh şehirleri de çok güzelmiş. Bununla beraber, Pinsk, Grodno, Gomel ve Brest şehirlerinin de çok güzel olduğunu söylediler.

minsk gezilecek yerler

Minsk Gezilecek Yerler Harita Konumları : Minsk Belarus hakkında bilgiler

Peki ya Minsk ? Ben, Minsk’te gezdiğim yerleri sırasıyla size anlatayım diyorum :

 • Bağımsızlık Meydanı
 • Aziz Simon ve Helena Kilisesi
 • Tochka
 • Grafiti Sokağı
 • Belediye binası ve parkı
 • Holy Spirit Church
 • Barlar Sokağı (Ulitsa Zybitskaya sokağında)
 • Savaş Tarihi Müzesi (Belarusian State Museum of the Great Patriotic War)
 • Kütüphane (National Library of Republic of Belarus)
 • Sporting Club

Belarus Minsk gezilecek yerler yazıma da mutlaka göz atın

Benim, Minsk’te gezdiğim yerler bu şekildeydi. 2-3 günde bu kadar yer gezebildim. Tabi hava da soğuktu. Daha ne parklar vardı ama es geçtim. Artık bir dahakine diyelim.

7. Minsk Otelleri Önerilerim Neler ? Minsk’te Nerede Kalınır ?

 

Önce fiyatlar : Bana sorarsanız, öyle çok ucuz bir ülke değil Belarus. Çok pahalı da değil. İstanbul gibi düşünebilirsiniz. Belki de Minsk başkent olduğu için böyle düşünüyorum. Diğer şehirleri daha ucuz olabilir.

Minsk otelleri önerilerimi aşağıda liste olarak anlattım. Otellere tek tek tıklayarak, bütçenizi uygun olanı gönül rahatlığı ile inceleyebilirsiniz.

Ama genel hatları ile, güzel bir gün geçirmek için ortalama 60 dolar Minsk için yeterli olabilir.

belarus_minsk_gezisi

Minsk Sokakları : Minsk gezilecek yerler ve Minsk otelleri hakkında

Özellikle konaklama kısmını önceden ayarlamaya çalışın. Zaten onları da aşağıda tek tek anlatacağım. Ben size Minsk’te kalacağınız otelleri de listeleyeyim :

Merkezdeki hosteller bile 80 TL’den başlıyor. Minsk çokta ucuz değildir.

 • Crown Plaza : Ben burada konakladım. Minsk’in kalbinde sayılır. Ayrıca, otelin karşısında Shangri La Casino, üst kat kısmında ise Next gece kulübü vardı. Bence 10 numara güzel bir oteldi. Tavsiye ediyorum. İncelemek için tıklayın
 • VİP Aparment in Minsk : Burası koskocaman bir ev aslında. Booking puanı da 9.4 ve Minsk’in merkezinde. Gecelik fiyatı ise 465 TL. İncelemek için tıklayın
 • Welcome Center Apartmant : 9.4 puanı var. Gecelik 174 TL ve gayet güzel bir daire. Hatta merkezi de. İncelemek için tıklayın
 • Grand Apartment 3 : 9.5 puanı var. Gecelik 194 TL. Bu daire de merkezi. İncelemek için tıklayın
 • Garni Hotel : Puanı 9. Gecelik fiyatı 267 TL’den başlıyor. Oda kahvaltı çalışıyorlar. İncelemek için tıklayın
 • President Hotel : Minsk’deki en iyi otellerden birisi. Gecelik 426 TL. Puanı 9.1. İncelemek için tıklayın
 • Apartment in the historic center : 9.1 puanı var. Gecelik 229 TL. İncelemek için tıklayın
 • Hotel Minsk : Tren istasyonuna 10 dakika mesafedeki otelin puanı 8.6. Gecelik konaklama fiyatı 341 TL’den başlıyor. İncelemek için tıklayın
 • Swedish Studio at Myasnikova : Yine bir kiralık daire. Puanı da gayet güzel : 9.2 Gecelik fiyatı 174 TL. Görmek için tıklayın
 • Arenda Apartments 4  : Bu tesisin, birden çok evleri var. Kalabalık olacaksanız çok güzel bir tercih olur. Gecelik fiyatı 171 TL’den başlıyor. Bir inceleyin derim. Görmek için tıklayın

Diğer bütün tercihleri de incelemek isterseniz tıklayın

8. Belarus Gece Hayatı ve Eğlence Nasıldır ?

Belarus gece hayatı nasıl mı : Söyleyeyim : Fenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Yeterli olmuştur sanırım !!!

Şimdi. Nereden başlasam, neyi anlatsam, neyi açık açık, neyi üstün körü anlatsam bilemiyorum. Ama size şu kadar söyleyeyim :

belarus_gece_hayati

Belarus Gece Hayatı : Minsk Gece Hayatı : Jelsomino gece kulübü

Asla ama asla, kocanız, sevgiliniz yok iş icabıymış, yok bayi ziyaretiymiş, yok kesin gitmesi lazımmış falan diyerek Belarus’a gidiyorsa, siz de peşinden gidin benden söylemesi…

belarus_geceleri

Belarus Geceleri : Minsk Geceleri en iyi kulüplerden Black House Club

Evet arkadaşlar. Kızlar çok güzel. Victoria Secret halt yesin derecesinde güzel. Evet. Mekanlar da gayet efsane ve fiyatlar bize göre daha makul.

Ortalama olarak mekanlara giriş 15-25 ruble arasında değişiyor ve genelde herkes çok güzel giyiniyor. O yüzden özellikle spor ayakkabı giymeden mekanlara gitmenizi öneririm. İyi güzel Denizcim de, nereye gidelim sadede gel diyenlere :

Minsk’te, aşağıda saydığım tüm kulüpleri bir yere yazın :

 • Black House Club : Burası sabah 7’de çıktığım bir kulüptü. İçerisi gayet ferahtı ve inanılmaz eğlendim. O yüzden sabah 7’de mekandan çıktım. Müzikler ve ses sistemi, hatta danslar ve şovlar harikaydı. Benim Minsk’deki favorim oldu. Aslında daha çok şey anlatırım da. Neyse siz gidin görün derim. Ukrayna yanında sönük kalır…
 • Jelsomino : Karaoke kulübüydü burası. Ara ara da club tarzında müzikler çalıyordu.
 • Next : Crown Plaza otelinin hemen bitişiğindeki binanın çatı katında.
 • Barlar Sokağı (Ulitsa Zybitskaya sokağında) : Burada bir çok barlar, publar bulunuyor. Ama en çok Tumany adında mekanı tavsiye ettiler. Bizim zamanımız yetmedi. Size yine de anlatayım dedim. Bilginize.
 • Diğer önereceğim kulüpler : Keşke Minsk’te daha fazla kalsaydım. Listemde ; Dozari Club & Mojito bar,  Coyote bar da vardı. Neyse artık onlara da bu yaz giderim. Ama siz gidecek olursunuz diyerekten yine de yazayım dedim.

Bu arada, Belarus’da çok güzel casinolar da var. Ben, Minsk’te bulunan Shangri La Casino’ya gittim. Burası aynı zamanda restoran hizmeti de veriyor.

casino_minsk

Shangri La Casino Minsk : Belarus hakkında gezi önerileri

Yemekleri oldukça güzeldi. Dilerseniz makinelerde veya masalarda oyun da oynayabilirsiniz ama yanınızda mutlaka pasaportunuz olsun. Girişte soruyorlar. Casinoyu görmek için tıklayın

9. Belarus Yemekleri Nelerdir ?

 

Belarus yemekleri, tabiki genellikle et ağırlıklıdır. Ülkenin % 40’ından fazlası dağlarla kaplı olunca, tabi ki et yemekleri de en çok tercih edilen Belarus yemekleri arasında oluyor. Peki Belarus Mutfağında ne yenir ?

Borç çorbası, et yemekleri çok lezzetli

belarus_mutfagi

Belarus’da harika etler yiyeceksiniz : Belarus hakkında bilgiler

Benim Minsk şehrinde gittiğim restoranları size anlatayım diyorum. Ayrıca o restoranlardaki kabaca fiyatlardan ve yemeklerden de bahsedeyim. Bu yemekleri rahatça yiyebilirsiniz :

 • Druzya Restaurant : Hem canlı müzik hem restoran konseptinde güzel bir mekan. Steakler 30 Ruble, burgler 18, tavuklar 25, içecekler 5-15 Ruble civarında. oldukça kaliteli bir mekan burası. İngilizce menüleri de var.
 • Hemşin Döner : Hemen barlar sokağı bitince küçük bir avm var orada. Lahmacun 6, döner 14 Ruble
 • Paul Bakery : Kahvaltı için 10 numara yer burası. Hem kafe hem de restoran. Fiyatlar da orta halli : Kahve ve kruvasan 6-7 Ruble civarında. Zaman olsaydı yemek bile yerdim.
 • Sporting Club : Minsk’ten yaklaşık 20 dakika uzaklıkta çok güzel bir restoran. Aynı zamanda, spor kulübü. Dilerseniz tüfeklerle de atış yaparak stres atabiliyorsunuz. Fiyatı 30 ruble. Yemekler ise; 100 gram et 7, bira 11, başlangıçlar 13 makarnalar 19, beef carpaccio 19 ruble. Burası şehrin en lüks mekanlarındanmış. O yüzden fiyatlar biraz pahalı. Hani pahalı derken, en fazla kişi başı 60-70 Ruble ödersiniz.

10. Belarus’a Nasıl Gidilir ? Beyaz Rusya Nasıl Gezilir ?

Belarus uçak bileti fiyatları, genellikle 800 TL ile 1.400 TL arasında değişiyor. Belarus’a uçak bileti alacaksanız, Minsk şehrine uçabilirsiniz. THY veya Belarus’un yerel firması Belavia ile direk gidilebiliyor ve 2 saat civarında sürüyor.

minsk_gezilecek_yerler

Minsk’in harika grafiti sokakları : Belarıs hakkında bilgiler : Belarusa vize var mı : Hayır vizesiz

Aktarmalı olarak, Ukrayna Hava Yolları ile de gidebilirsiniz. Onun fiyatı  600-1.000 TL arasında oluyor. Hava limanından şehir merkezi araçla 40 dakika uzaklıkta. Taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 30-40 dolar istiyorlar. Saat başı kalkan otobüsler de varmış ama ben kullanmadım.

Uçak bileti almadan önce şu yazımı bir okuyun derim

Ayrıca, Ukrayna veya Rusya’dan da kara yolu ile Belarus’a gidiliyormuş ama ben denemediğim için net bir şey yazmak istemiyorum.

Bonus : Beyaz Rusya Minsk Hava Durumu Nasıldır ?

Efendim, Minsk hava durumu konusu da bence mühim. Çünkü donabilirsiniz. O yüzden, Belarus’a gitmek için en güzel zaman mayıs-eylül arasıymış. Bunu bilerek planlarınızı yapın derim.

Ben, ekim ayında gitmeme rağmen resmen dondum doğrusu. Eğer soğuğu severim, hiç önemli değil diyorsanız, kış mevsiminde bile gidebilirsiniz ama hava sıcaklığı muhtemelen eksilerde olacaktır benden söylemesi.

belarus_katedrali

Belarus’da özellikle kışlar çok soğuk : Belarus hakkında bilgiler

Bu arada, yukarıda söylediğim gibi gece hayatı ve eğlencesi için Belarus’a gidecekseniz, her mevsim gidilir. Ama parklarında dolaşayım, sokaklarında kaybolayım diyorsanız, kış mevsimini asla seçmeyin.

Belarus Minsk gezilecek yerler yazıma da bakmayın unutmayın derim

Belarus hakkında benim anlatacaklarım bu kadar. Özellikle bahar mevsimi yaklaşırken bir kez daha gideceğim bu  güzeller güzeli ülkeye. Minsk’te keşfedemediğim hala bir sürü güzellik vardı. O yüzden listeme yeniden ekledim Minsk’i. Beni, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz, bunun gibi 196 ülkelik planlarımı her daim görebilirsiniz. Yeter ki hayal edelim, düşelim peşine…

 

Kaynak: https://www.birhayalinpesinde.com/belarus-hakkinda-tum-bilgiler